Zlot Hufca i 50 lecie bazy w Janowie

zlot„Bo hasło „Zamonit” to znaczy przygoda…”

7 – 9 czerwca 2019r, Janów –  w tym roku zlot był okazją do świętowania – nasza baza obchodziła 50 rocznicę swojego powstania. Stąd też zlot miał wyjątkowy charakter, związany  był z Akcją „Zamonit” czyli harcerskimi akcjami obozowymi prowadzonymi na terenie Jury w okresie wakacyjnym. Właśnie w ramach tej akcji powstała nasza baza obozowa.

Wyjątkowa ilość uczestników tegorocznego zlotu – ok 200 zuchów, harcerzy i instruktorów.

Piątek, po zakwaterowaniu w słynnych janowskich „dychach” przyszedł czas na krótkie ognisko podsumowujące pracę gromad i drużyn. Sobota, upalna sobota to dzień pełen atrakcji związanych z uroczystościami 50 – lecia bazy. Na początek oficjalny apel, podczas którego gościliśmy z-cę Komendantki Chorągwi Śląskiej – hm. Andrzeja Lichotę, panią poseł Beatę Liberę – Małecką oraz członków zrzeszonych w Stowarzyszeniu Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”, a także Krąg instruktorski „Jurołazy”. Apel oczywiście z uroczystymi przemówieniami, gratulacjami i upominkami. Nie zabrakło również wyróżnień dla „Złotej Ósemki”, sam. Joanna Wiekiera i trop. Aleksandra Hejczyk otrzymały Harcerskie Odznaki Ziemi Śląskiej. Zuchy z 8 MDGZ „Złote Iskierki” dowiedziały się, że również pozytywnie zakończyły zdobywanie tejże odznaki.

Po apelu czas na zabawę, zuchy i harcerze podczas gry patrolowej poznawały historię bazy, współzawodniczyły podczas zadań zespołowych. Jednym z bardzo ważnych punktów gry było wspólne ognisko poświęcone 50-leciu bazy. Ognisko poprowadził wieloletni komendant bazy – hm. Kazimierz Kański oraz dh Wojciech Pacula.

Czas biegnie bardzo szybko zwłaszcza przy dobrej zabawie, punkty gry zaliczone, wielu młodych harcerzy dowiedziało się ciekawostek na temat bazy i kadry, która na nią przyjeżdżała.
Wieczór – festiwal piosenki, ale nie taki zwykły festiwal. Festiwal – Zamonitowy. Piosenki harcerskie, quiz dotyczący bazy – bardzo wysoki i wyrównany poziom, a przede wszystkim świetna zabawa.

I zwycięzcy, cieszymy się, że podczas apelu kończącego zlot zuchy z 18 MDGZ „Złote Duszki” odebrały nagrodę za I miejsce w festiwalu – brawo!

Kolejny zlot już za rok 🙂

GALERIA HUFCOWA