Bieszczadzkim szlakiem – Dwerniczek 2019 cz.2

DSC_2561Dzień czwarty… Harcerzy pochłonęła gra w „trzy flagi”, ponieważ pogoda spłatała nam figla zuchy rozegrały turniej gier planszowych. Jednak, gdy tylko pojawiło się słońce zuchy bawiły się klanzą. Kolejne zadanie – przygotowania do konkursu Piosenki góralskiej i zbójnickiej.

Każdy zastęp miał przygotować piosenkę, jednakże pojawiła się lista tych „zakazanych”: Bieszczadzki rock and roll i Bieszczadzki trakt nie mogły być umieszczone w repertuarze. Harcerze wykazali się olbrzymią kreatywnością i pomysłowością. Nie mogło oczywiście zabraknąć festiwalowych przerywników.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od nauki udzielania pierwszej pomocy. Po południu dostąpiliśmy zaszczytu uczestniczenie w wyjątkowej mszy, przeprowadzonej specjalnie dla nas. Niedzielna ceremonia odbyła się w Cerkwi św. Michała Archanioła w Smolniku, która obecnie pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. Harcerze przygotowali oprawę mszy świętej i do niej służyli. Po mszy opiekun cerkwi przybliżył nam jej historię. Cerkiew prawdopodobnie pochodzi z XVI w, a od 2013 roku została wpisana na Listę Światowego UNESCO wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie.

Nadszedł czas na opuszczenie miejsca pobytu i udanie się do Sanoka. Najpierw zwiedzanie Skansenu – Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Głównym punktem wyprawy był spływ pontonami. Wody Sanu oraz dzika bieszczadzka przyroda zapewniła nam niezapomniane wrażenia.

GALERIA