DĄŻ KU WOLNOŚCI. ZAWISZACY.

DĄŻ KU WOLNOŚCI. ZAWISZACY.

Ponownie zaczęliśmy się online. Na ostatniej zbiórce, 27 października rozpoczęliśmy cykl zbiórek, na których zdobywamy sprawność Zawiszaka. Dowiedzieliśmy się, kim byli Zawiszacy i czym zajmowali się czasie Powstania Warszawskiego. Okazało się, że bardzo młodzi ludzie mogą spełniać bardzo ważną rolę w działaniach wojennych, bo walka nie polega tylko na działaniach z bronią w ręku. Harcerze – nieco starsi od nas, bo ludzie w wieku 12-14 lat zajmowali się głównie dostarczaniem poczty, co także było bardzo niebezpiecznym zajęciem, ponieważ cały czas trwały walki na ulicach.

Harcerze, oprócz tej misji, zajmowali się też nauką na tajnych kompletach, bo wiedzieli, że wojna kiedyś się skończy, a oni będą potrzebni odbudowującej się Polsce. Wielu z nich pracowało jako sanitariusze. Pomagali wszędzie tam, gdzie byli potrzebni. Aby ich morale nie upadało, starali się być zawsze pozytywnie nastawionymi i nieść ludziom uśmiech. Powstańczy listonosze nazywani byli roznosicielami nadziei. W tych trudnych czasach na duchu podtrzymywały ich piosenki. Poznaliśmy jedna z nich – “Pałacyk Michla”.

W czasie zbiórki dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie ludności cywilnej w czasie wojny. Druhna opowiedziała nam o tym, że listy, które dostarczali harcerze, musiały być bardzo krótkie. Ich treść nie mogła przekraczać 25 słów i zawierać tylko najważniejsze treści. Trzeba było też uważać, aby niechcący nie napisać czegoś, co zdradziłoby jakiekolwiek sprawy związane z planami strategicznymi. Dlatego korespondencja podlegała cenzurze. Druhna przeczytała nam kilka przykładowych listów ludności, abyśmy zrozumieli, jak wyglądały takie listy. Spróbowaliśmy się wczuć w sytuację mieszkańców powstańczej Warszawy i napisać podobne listy do swoich bliskich. Kto nie potrafi jeszcze pisać, rysował taki list.

Wszyscy jesteśmy pod wielkim wrażeniem odwagi Zawiszaków w tych strasznych czasach. Szczerze ich podziwiamy.

?

Zbiórki:


8 MDGZ "Złote Iskierki" - czwartek 17.45 - 19.15,Sławków, ul. Młyńska 14a
18 MDGZ "Złote Duszki" - poniedziałek 17.17 - 18.47, Sławków, ul. Młyńska 14a
3 MDGZ "Złote Wilczki" - wtorek 17.00 - 19.00, Dąbrowa Górnicza, SP nr 7
3 DDH "Złota Ósemka" - sobota 9.00 - 11.30, Sławków, ul. Mały Rynek 9
8 DDH "Złota Ósemka" - sobota 9.00 - 11.30, Sławków, ul. Mały Rynek 9
80 DDS "Złota Ósemka" - sobota 11.45 - 14.15, Sławków, ul. Mały Rynek 9
88 DDW "Złoci" - piątek 18.30 - 21.00 (co 2 tygodnie), Sławków, ul. Mały Rynek 9
Krąg Starszyzny "AURUM" - środa (3 miesiąca), 19.30 - 21.00, Sławków, ul. Mały Rynek 9

?

SKŁADKI CZŁONKOWSKIE ZA ROK HARCERSKI 2021

Kwota za rok harcerski: 144zł

ZHP Chorągiew Śląska, Hufiec Dąbrowa Górnicza

nr konta: 09 1050 1272 1000 0008 0033 3650

TYTUŁ PRZELEWU: składka członkowska, 2021 nazwa drużyny, imię i nazwisko harcerza/zucha

?

PRZEKAŻ 1% PODATKU
DLA ZWIĄZKU DRUŻYN "ZŁOTA ÓSEMKA"

Nr KRS: 0000273051

Cel szczegółowy 1%:
"Hufiec Dąbrowa Górnicza, Związek Drużyn Złota Ósemka w Sławkowie"